کدامیک بهتر است؟

راهنمای جامع خرید و مقایسه بین LED و OLED

چهارشنبه 29 فروردین 1397 - 09:09 0 کد خبر: 64911
در این مطلب به طور کامل و جامع تفاوت های این دو نسل نمایشگر را برایتان توضیح میدهیم.در ادامه با آی سی تی پک همراه باشید.

مقدمه

Lcd  بهتر است یا led؟سوالی که چندین سال متوالی خریداران تلویزیون در هنگام خرید بدنبال جواب آن بودند.اما یکی دو سالی است که این مقایسه به نحو دیگری انجام میشود. OLED بهتر است یا LED ؟اگر زمان آن رسیده تا اسکناس های خود را صرف خرید یکدستگاه تلویزیون کنید؛در ادامه با آی سی تی پک همراه باشید.

 

تاریخچه مختصر OLED:

هنگام عرضه اولین سری از تلویزیون های OLED  در سال 2013،بعلت عمق بالای رنگ مشکی و ظاهر ظریف و ضخامت بسیار باریکشان مورد تحسین قرار گرفتند اما از طرفی در مقیاس روشنایی و نور صفحه نمایش به پای LED  نمی رسیدند.همچنین قیمت بسیار بالای OLED یکی دیگر از نقاط ضعف آن بود که به سبب آن برخی از خرید این تلویزیون منصرف میشدند.اما امروزه ماجرا کمی عوض شده،هزینه ساخت OLED  کاهش پیدا کرده است و قیمت این دستگاه ها نسبت به قبل متعادل تر شده است.البته از این نظر همچنان باید برای خرید OLED  ها به مراتب هزینه بیشتری نسبت به LED  ها پرداخت نمایید.در نهایت باید به این نکته اشاره کرد که تلویزیون های LED  همچنان در برخی از زمینه ها نسبت به OLED  برتری دارند که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

تعریف مختصری از تلویزیون های LED:

در ساخت این دستگاه ها در واقع از قانون ساخت LCD  استفاده شده است.با این تفاوت که لبه های تلویزیون دارای لامپ های کوچک LED  بوده که بعلت حرکت الکترون ها از یک نیمه هادی باعث تولید نور میشود.نمایشگرهای LED  بطور کامل و 100 درصد LED  نیستند و این نام در اصل نباید به آنها اطلاق شود.نمایشگرهای واقعی LED  بیشتر کاربرد صنعتی دارند و برای نمایشگرهای بزرگ،بیلبوردهای تبلیغاتی و در استادیوم ها مورد استفاده قرار میگیرد.بعلت وجود دیودهای نورانی که سرعت خاموش و روشن شدن در آن زیاد است؛عملکرد خاموش و روشن نورپس زمینه در این تلویزیون ها با سرعت بالایی انجام میگیرد و این امر به لحاظ علمی باعث افزایش کنتراست تصویر میگردد.

تعریف مختصری از تلویزیون های OLED:

OLED  مخفف واژه Organic Light-Emitting Diod است که به دیودهای ارگانیکی گسیل نور معنی میشود!یکی از محاسن این نمایشگرها،توانایی کنترل جداگانه پیکسل ها است.بطوریکه هر پیکسل به تنهایی برای ایجاد رنگ ها خاموش و روشن میشود.مصرف انرژی نیز در تلویزیون های OLED بهینه تر از LED  میباشد.در این نمایشگرها اگر تصویر در حال نمایش تیره باشد؛مصرف انرژی  کمتر و اگر روشن باشد مصرف انرژی افزایش می یابد.چرا که به هنگام نمایش دادن رنگ های تیره پیکسل های مربوطه خاموش میشوند.اما در LED  این چنین نیست و نور پس زمینه همیشه روشن است.

 

 

بازار OLED  در تسخیر LG:

در حال حاضر کمپانی الجی یکه تاز بازار تلویزیون های OLED  است.همچنین الجی و سونی قرار داد همکاری امضا کرده اند که طی آن سونی میتواند در تلویزیون های OLED  خود مانند براویا از پنل های OLED  ساخته شده توسط الجی استفاده کند.سامسونگ نیز از تکنولوژی OLED  در زمینه ساخت صفحه نمایش موبایل استفاده میکند و در اینکار به حدی تبحر دارد که حتی پنل های OLED  خود را به رقیب دیرینه خود یعنی اپل نیز میفروشد.

چندی پیش شایعاتی پیرامون عرضه OLED  توسط سامسونگ مطرح گردید که این شرکت با معرفی تلویزیون های QLED  به این شایعات پایان داد.اما چطور ممکن است که پنل هر دو برند الجی و سونی یکی باشد ولی وقتی آن ها را کنار هم مقایسه میبینیم تفاوت حس میشود؟

در جواب این سوال باید گفت که تفاوت عملکرد بین OLED  سونی و الجی نشات گرفته از پردازنده های تصویری آنهاست(سری آلفا الجی و براویا سونی). تولید کنندگان برتر این حوزه یعنی سونی،سامسونگ و الجی پردازنده های به مراتب قوی تری نسبت به رقیبان خود تولید میکنند.یک پردازنده قوی به تنهایی باعث کاهش نویز و جاماندگی تصویر شده و همچنین رنگ های دقیق تری تولید میکند.

 

کدام بهتر است؟ OLED یا LED؟

حالا نوبت به آن رسیده تا این دو تکنولوژی را در کنار هم قرار داده و از جهات مختلف اعم از کنتراست،زاویه دید،رنگ مشکی،میزان روشنایی و... مورد بررسی قرار دهیم.

 

تولید رنگ مشکی:

توانایی یک تلویزیون در ایجاد رنگ مشکی عمیق یکی از اصلی ترین و مهم ترین فاکتورهای دستیابی به تصویری با کیفیت بالا است.هرچه رنگ مشکی عمیق تر باشد؛کنتراست تلویزیون بالاتر رفته و نمایشگر رنگ های عمیق تری تولید میکند و نتیجه آن نمایش یک تصویر خیره کننده و نزدیک به واقعیت است.وقتی صحبت از عمق رنگ مشکی پنل تلویزیون به میان می آید؛بدون شک oled  قهرمان بی چون و چرای این بخش است.

تلویزیون های LED متکی به نور ال ای دی های بک لایت هستند که به پنل دستگاه تابیده میشوند.حتی با وجود تکنولوژی تنظیم نقطه ای نور Micro Dimming  باز هم این نمایشگرها از نظر میزان عمق رنگ مشکی به پای تلویزیون های oled نمی رسند.حتی در پیشرفته ترین مدل های led ،این موضوع اجتناب ناپذیر است.اما سامسونگ امسال استثنایی در این بخش خلق کرد! QLED! های سامسونگ که سال گذشته به بازار ارائه شدند،موفقیت بزرگی در این بخش کسب کرده اند و تقریبا تمام مشکلات  پیشین تلویزیون های LED  را در زمینه تولید رنگ مشکی عمیق برطرف ساخته اند.

تلویزیون های OLED  هیچ یک از مشکلات بالا را ندارند.اگر یک پیکسل OLED  برق نداشته باشد؛هیچ نوری تولید نمیکند و بنابراین کاملا سیاه است.و این یعنی اعلام برد OLED  در این بخش.

برنده:OLED 

روشنایی صفحه نمایش:

وقتی صحبت از روشنایی صفحه نمایش به میان بیاید؛LED  ها دارای برتری های قاطعی در این بخش هستند.تکنولوژی LED  خود دارای روشنایی قابل توجهی هستند ولی سامسونگ با اضافه کردن ذرات کوانتوم دات توسط سامسونگ در تلویزیون های QLED ،این روشنایی بسیار بیشتر از قبل شده و میزان روشنایی تلویزیون را به 1500 نیت افزایش داده است.البته نسل جدید OLED  در این زمینه نسبت به قبل پیشرفت محسوسی داشته اما برای اینکه میزان روشنایی QLED  های سامسونگ را با OLED مقایسه کنیم؛جالب است بدانید که میزان روشنایی نور در OLED 700 نیت و در QLED 1500 نیت است.یعنی تقریبا دوبرابر بالاتر!

بنابر شنیده ها،سونی در سال جدید مدل های جدید OLED  خود را معرفی خواهد کرد که دارای میزان روشنایی فوق العاده بالایی هستند.هنوز هیچ اطلاعات دقیقی در مورد این دستگاه ها در اختیار نداریم و باید تا عرضه آن منتظر بمانیم.

برنده:LED 

 

Response Time  یا سرعت پاسخ دهی تلویزیون:

به حد فاصل زمان "روشن" و "خاموش" شدن یک دیود در تلویزیون سرعت پاسخ دهی میگویند.هر چه سرعت پاسخ دهی یک تلویزیون بالاتر باشد تصاویر با سرعت بالا روانتر بوده و جزییات تصویر به راحتی قابل تشخیص میباشد.

پیکسل های OLED  بسیار کوچکتر از LED  میباشند و هر پیکسل در او ال دی به صورت جداگانه خاموش و روشن میشوند.در مقابل پیکسل های ال ای دی بدلیل اینکه سرعت پایینتری دارند باعث شده تا نمایشگرهای OLED  در حال حاضر سریع ترین نرخ سرعت پاسخ دهی در بین تمام تلویزیون های تولید شده در بازار را داشته باشند و در نتیجه در این بخش برنده قاطع ما نیز به OLED میباشد.

برنده:OLED 

زاویه دید:

بگذارید خیالتان را راحت کنیم.در این بخش نیز OLED  برنده میباشد.بهترین زاویه دید برای تماشای یک تلویزیون LED  مرکز تصویر است و هرچقدر که به زاویه دید را تغییر دهید و از گوشه ها به تماشای تلویزیون بپردازید؛کنتراست و غلظت رنگ های سیاه و سفید کاهش پیدا خواهد کرد.البته الجی چندی است که پنل های ال ای دی جدید به نام IPS تولید کرده که زاویه دید بهتری نسبت به ال ای دی های معمولی دارد اما پنل های IPS در زمینه کنتراست و میزان تولید رنگ مشکی از پنل های ال ای دی ضعیف تر هستند و رنگ مشکی در آنها متمایل به طوسی است.پس قاعدتا IPS توانایی رقابت با پنل های OLED  را ندارد.پنل های OLED  را میتوان تا زاویه 84 درجه بدون افت کیفیت و تار شدن صفحه نمایش مشاهده کرد ولی این عدد در تلویزیون های LED  به 54 درجه کاهش پیدا میکند که این نشان از برتری بی چون و چرای OLED  در این بخش دارد.

برنده:OLED 

اندازه صفحه نمایش و تنوع اینچ:

در این بخش ال ای دی را میتوان برتر دانست.تلویزیون های OLED  به دلیل هزینه ساخت بالاتری که دارند معمولا در سایز های 55 اینچ و بالاتر تولید میشوند ولی ال ای دی ها از سایز 32 تا حتی بالای 100 اینچ تولید شده و در دسترس کاربران است.همچنین اگر جزو کسانی هستید که هیچ مشکل مالی برای خرید تلویزیون نداشته و میخواهید تلویزیونی بالای 100 اینچ در منزل خود داشته باشید؛باید قید خرید OLED  را بزنید چون در حال حاضر تا سایز نهایتا 90 اینچ تولید شده اند و برای خرید سایز های خیلی بزرگ باید به سراغ LED  بروید.

برنده:OLED 

عمر مفید و طول عمر دستگاه:

الجی میگوید اگر شما به مدت 54 سال روزی 5 ساعت به تماشای OLED  بپردازید؛این تلویزیون 50 درصد روشنایی صفحه خود را از دست میدهد.این ادعا در حال حاضر قابل اثبات نیست چون این نسل از نمایشگر از سال 2013 وارد بازار شده است و نمیتوان در این مورد قضاوت کرد.در تلویزیون های LED  همچین صحبت های تاکنون توسط تولید کنندگان این حوزه صورت نگرفته است و به همین دلیل برای آنکه خیالمان از بابت طول عمر دستگاه راحت تر باشد؛برنده این بخش را LED  معرفی میکنیم.

برنده:LED 

 

مصرف برق و انرژی:

اگر این مطلب را تا اینجا به طور کامل مطالعه کرده باشید؛مطمئنا میتوانید برنده این بخش را حدس بزنید.تلویزیون های OLED  نور بک لایت ندارند و به همین دلیل ضخامت و وزن بسیار کمتری نسبت به LED  دارند و این موارد  باعث میشود تا مصرف برق خیلی کمتری داشته باشند.

برنده:OLED

 

قیمت:

پیشتر،برنده بلامانع این عنوان تلویزیون های LED  بودند. اما با گذر زمان تنوع مدل تلویزیون های OLED  نسبت به قبل بسیار بیشتر شده و خریداران میتوانند بسته به بودجه خود اقدام به خرید یک تلویزیون OLED  کنند و مانند گذشته برای انتخاب محدود به یک یا دو مدل نیستند.اما همچنان تلویزیون های OLED  دستگاه های خاص و لوکسی محسوب میشوند و اگر خوش شانس باشید میتوانید یک OLED  با قیمتی حدود 2000 دلار تهیه کنید در صورتی که برای LED  ها از چند صد دلار(حتی زیر 500 دلار) تا چند صد هزار دلار میتوانید هزینه کرده و بدین ترتیب طیف بیشتری از خریداران به سمت خرید LED  سوق پیدا میکنند.

برنده:LED 

جمع بندی:

از نظر کیفیت تصویر،OLED  میتواند LED  را شکست دهد،هر چند که LED  نسبت به گذشته پیشرفت های چشمگیری داشته است.OLED همچنین سبک تر،نازک تر و از نظر مصرف انرژی نیز بهینه تر است و بهترین زاویه دید تصویر را برای بیننده فراهم میکند؛گرچه همچنان قیمت OLED نسبت به رقیب کهنه کار بالاتر است اما با گذر زمان این اختلاف کمتر شده و علت آن کاهش هزینه ساخت پنل او ال دی و شاید سیاست تولیدکنندگان این نوع پنل برای جا افتادن تکنولوژِی OLED  در بازار پر سود تلویزیون و نمایشگر است.

در نهایت امیدواریم که خواندن این مطلب به شما در خرید تلویزیون بعدی منزلتان کمک کرده باشد.اگر از دارندگان تلویزیون OLED  هستید؛لطفا در بخش نظرات در مورد دستگاه خود و نقاط قوت و ضعف توضیح دهید.اخبار مرتبط

انجمن صوت و تصویر اروپا (EISA)، نوآوری­های ال­ جی در زمینه هوش مصنوعی و طراحی را تحسین کرد

محصولات مبتنی بر پلتفرم هوش مصنوعی ThinQ ال­جی از جمله تلویزیون OLED، تلویزیون SUPER UHD و بلندگوی XBOOM به خاطر مزیت­های رقابتی قدرتمند خود به نسبت رقبا از جمله کیفیت تصویر بالا، عملکرد هوش مصنوعی قدرتمند و کیفیت بالای صدا توانستند این افتخارات را کسب کنند.

24 مرداد 1397
معرفی و بررسی کامل لباسشویی های Quick Drive سامسونگ

بتازگی نسل جدید لباسشویی های سامسونگ وارد بازار ایران شدند که در ادامه بطور کامل به معرفی آن میپردازیم.با ما همراه باشید

20 مرداد 1397
اپلیکیشن تلویزیون های سامسونگ برای پیش‌بینی مسابقات جام‌جهانی

شرکت سامسونگ در آستانه آغاز بازی‌های جام‌جهانی فوتبال اپلیکیشن "پیش بینی" را برای کاربران تلویزیون‌های هوشمند خود معرفی کرده است. در این اپلیکیشن شما می‌توانید نتیجه بازی تیم‌های موردعلاقه‌تان را پیش‌بینی کرده و پس از تجربه هیجان‌انگیز تماشای یک بازی زیبا، امتیاز خود را در اپلیکیشن مشاهده ...

20 خرداد 1397
مواظب باشید تلویزیون‌ OLED تقلبی نخرید!

شرکت ال‌جی الکترونیکس بدین وسیله اعلام می نماید اخیرا تعدادی تلویزیون‌ تقلبی OLED تحت عنوان این برند در بازار ایران مشاهده گردیده است

29 اردیبهشت 1397
ال‌جی Google Assistant را به تلویزیون‌های دارای هوش مصنوعی 2018 خود خواهد آورد

دستیار گوگل (Google Assistant) ، تلویزیون‌های تحسین شده 4K UHD ال‌جی را به اکوسیستمی اینترنتی با خدمات هوش مصنوعی پیشرفته تبدیل خواهد کرد

24 اردیبهشت 1397
سامسونگ اونیکس رونمایی شد

شرکت سامسونگ از برند جدید خود به نام اونیکس (Onyx) در تولید نمایشگرهای ال‌ای‌دی به عنوان نسل جدید پرده سینما، بصورت رسمی رونمایی کرد.

10 اردیبهشت 1397
راهنمای جامع خرید و مقایسه بین LED  و OLED

در این مطلب به طور کامل و جامع تفاوت های این دو نسل نمایشگر را برایتان توضیح میدهیم.در ادامه با آی سی تی پک همراه باشید.

29 فروردین 1397
نظرات کاربران

    برای این مطلب نظری ثبت نشده، شما اولین نظر را ارسال نمایید.