گمرک پیام؛ گمرک تخصصی ICT ایران می شود

دوشنبه 24 اردیبهشت 1397 - 12:09 0 کد خبر: 65020
اعضای کمیسیون سخت افزار و شبکه سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران در بازدید از منطقه ویژه اقتصادی پیام با قابلیت ها و توانمندی های این مجموعه آشنا شدند.

اعضای کمیسیون سخت افزار و شبکه سازمان متشکل از بزرگترین  واردکنندگان و تولیدکنندگان تجهیزات رایانه ای کشور، صبح روز چهارشنبه 19 اردیبهشت ماه جاری از منطقه ویژه اقتصادی پیام واقع در محدوده مهرشهر کرج بازدید کردند.
در جریان این بازدید، مدیران منطقه ویژه اقتصادی پیام ضمن معرفی توانمندی های منطقه، اعلام کردند فرودگاه پیام به عنوان گمرک تخصصی حوزه ICT ، تسهیلات ویژه ای برای تجار این حوزه هم درحوزه واردات و صادرات و هم فعالیت آنها در نظر گرفته است.
 اعضای کمیسیون های سخت افزار و شبکه  نیز در جلسه ای با مدیران منطقه ویژه اقتصادی پیام، مشکلات، پیشنهادهای تخصصی و خواسته های خود در زمینه واردات و صادرات تجهیزات سخت افزاری را مطرح کردند.
منطقه ویژه اقتصادی پیام متعلق به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است و در محدوده‌ای به وسعت ۳۶۰۰ هکتار در اراضی ۱۰ هزار هکتاری فرودگاه بین‌المللی پیام در استان البرز و در فاصله 35 کیلومتری تهران قرار دارد.
هم اکنون از این فرودگاه و منطقه ویژه آن برای اهدافی همچون ترانزیت باربری، فعالیت شرکت های دانش بنیان و فناوری اطلاعات و ارتباطات، حمل و نقل تجاری و پست کالا  با هدف تسهیل فعالیت و توسعه صنایع ICT کشور استفاده می‌شود.
پیام می خواهد گمرک تخصصی حوزه فاوا باشد
محمد واعظی‌پور، معاون مدیرکل منطقه ویژه اقتصادی پیام در نشستی با اعضای کمیسیون شبکه و سخت‌افزار سازمان، قابلیت‌های این منطقه را تشریح کرد و گفت: سازوکار فرودگاه بین المللی پیام به شکلی تعیین شده که میانگین ترخیص کالاها در این منطقه برخلاف سایر گمرکات، تنها نیم ساعت و در هر ساعت از شبانه‌روز امکان‌پذیر است.
 واعظی پور با اشاره به تسهیلات این منطقه برای بازرگانان حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات گفت: در واقع بازار هدف ما شرکت‌های حوزه ICT هستند. فرودگاه پیام آمادگی کامل برای همکاری با فعالان و واردکنندگان کالا و خدمات حوزه فاوا را دارد.
به گفته واعظی پور، فرودگاه پیام قصد دارد طی سه سال آینده، 50 درصد از حجم واردات و صادرات اقلام فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور را به خود اخصاص دهد.
صنف به دنبال گمرک تخصصی  است
اعضای کمیسیون سخت افزار و شبکه در این نشست مشکلات مربوط به ترخیص تجهیزات  حوزه رایانه را مطرح  و تاکید کردند تجار حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات می خواهند  مانند بسیاری از کشورها، منطقه اقتصادی  ویژه  و گمرک تخصصی داشته باشد.
براساس اعلام این فعالان، گمرک های تخصصی با آگاهی از ماهیت اقلام رایانه ای، امکان ترخیص این کالاها را در کوتاه ترین زمان ممکن فراهم می کنند؛ در حالی که هم اکنون متوسط زمان ترخیص کالای ICT در گمرکات کشور به چندین ماه رسیده است و فعالان حوزه مشکلات زیادی در این رابطه دارند.
اعضای کمیسیون شبکه و سخت افزار در این نشست همچنین  به بحث سنجش استاندارد کالاهای ICT و مدت زمان طولانی فرایند سنجش آن اشاره کردند و خواستار توجه به حل این معضل در گمرک تخصصی پیام شدند.
به گفته اعضای کمیسیون سخت افزار و شبکه سازمان، جذب اعتماد سرمایه گذاران حوزه فاوا برای حضور در منطقه ویژه اقتصادی پیام،  قطعا با نقش آفرینی سازمان نظام صنفی رایانه ای به عنوان پل ارتباطی این فعالان و مدیران این منطقه حاصل می شود.
تسهیلات پیام برای فعالان حوزه  فاوا
معاون مدیرکل منطقه ویژه اقتصادی پیام به  مشوق‌ها، تسهیلات و ظرفیت‌های قانونی این منطقه برای شرکت های حوزه فاوا اشاره کرد و گفت: تخفیف ۲۵ تا ۴۰ درصد برای اجاره اماکن تجاری به شرکت های دانش بنیان و فعالان حوزه فاوا، سیستم انبارش متفاوت و لجستیک مناسب در این منطقه ، پیام را به منطقه ای ویژه برای تبادل و ترانزیت آسان کالا و خدمات فناوری اطلاعات و ارتباطات تبدیل می کند.
 به گفته واعظی پور، مشوق‌ها و برنامه‌هایی برای جذب سرمایه‌گذاران حوزه فاوا هدف‌گذاری شده است؛ از جمله این برنامه ها می توان به تشکیل دفتر حمایت از سرمایه گذاری فناوری اطلاعات و ارتباطات و دانش‌بنیان، ایجاد اولین شهرک صنعتی حوزهICT و ایجاد آزمایشگاه‌های تخصصی حوزه فاوا اشاره کرد.
او با اشاره به چشم اندازهای منطقه ویژه اقتصادی پیام گفت: ایجاد شهر بین‌المللی ICT   و همچنین تبدیل پیام به گمرک تخصصی حوزه  فناوری اطلاعات و ارتباطات  از دیگر برنامه‌های مسوولان این منطقه ویژه اقتصادی  برای جذب فعالان اقتصادی حوزه فاوا است.
معافیت ارزش افزوده و صادرات مجدد برای شرکت های ICT
دربخش دیگری از این نشست، سعید زرندی مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی پیام در گفتگو با اعضای کمیسیون سخت افزار و شبکه اعلام کرد شرکت‎های دانش‌بنیان و فعالان حوزه ICT  می‌توانند از تسهیلاتی همچون معافیت ارزش افزوده و صادرات مجدد در منطقه پیام استفاده کنند.
زرندی در این خصوص ادامه داد : درحال حاضر سی و چهار شرکت  حوزه فناوری اطلاعات و اطلاعات در گمرک پیام حضور دارند.
به گفته زرندی،  هم اکنون 5 الی 6 شرکت دیتاسنتر در این منطقه مستقر شده‌اند و تلاش کرده‌ایم زیرساخت‌های مناسب را برای حضور شرکت‌ها ‌ فراهم کنیم. از این رو مذاکره جدی با شرکت زیرساخت انجام دادیم تا فیبر نوری منطقه را تامین کنیم.
او همچنین با اشاره به طرح جامع منطقه ویژه اقتصادی پیام گفت: این طرح هم اکنون در حال اجرا بوده و یکی از اهداف آن، ایجاد شهر فرودگاهی فناوری‌های نوین پیام است.
مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی پیام افزود: در منطقه ویژه اقتصادی پیام، گمرکی تخصصی خواهیم داشت تا فعالان اقتصادی این حوزه مشکلی بابت واردات و صادرات کالاهای خود نداشته باشند.
 زرندی با دعوت از بخش خصوصی برای ارتقا این منطقه ویژه اقتصادی گفت:  ازتمام فعالان صنف فاوا می خواهیم برای توسعه منطقه پیام به ما کمک کنند. برنامه ما برای مدیریت و پیشرفت این منطقه شفاف است  و انتظار داریم  اگر مشکلی وجود دارد با نظرات کارشناسی بخش خصوصی اصلاح شود.
گمرکی برای استارتاپ های حوزه ICT
معاون مدیرکل منطقه ویژه اقتصادی پیام در بخشی از صحبت هایش به برنامه های این منطقه برای فعالیت کسب و کارهای نوپای حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات اشاره کرد و گفت : هیات مدیره منطقه برنامه های ویژه ای  برای استقرار استارت‌آپ‌ها در این منطقه در نظر گرفته است. مشروح این تسهیلات در قالب آموزش های ویژه رویه های صادرات و واردات و همچنین تخفیف هایی برای اختصاص اماکن تجاری به فعالان کسب و کارهای جوان به زودی اعلام خواهد شد.اخبار مرتبط

اپراتور اسپرینگ اعلام کرده است که 5G را با ال جی راه اندازی می کند

اپراتور Sprint اعلام کرده است که با LG کار خواهد کرد تا یک گوشی هوشمند 5G را برای نسل بعدی Sprint در نیمه اول سال 2019 عرضه کند.

24 مرداد 1397
Verizon  شبکه پرسرعت 5G را با اپل تی وی و گوگل تی وی عرضه خواهد کرد

ورایزون امروز اعلام کرد که گوگل و اپل اولین شرکای پخش ویدئو خود را هنگامی که خدمات پهنای باند 5G مخابراتی در اواخر امسال به بازار خواهد آمد حفظ خواهد کرد.

24 مرداد 1397
آسیب‌پذیری در دستگاه‌های موبایلی POS

طبق گفته پژوهشگران، مهاجمین با استفاده از دستگاه‌های موبایلی POS ( پوز) نه تنها می‌توانند مقدار هزینه کسر شده از کارت اعتباری را تغییر دهند، بلکه می‌توانند با وادار کردن مشتریان به استفاده از سایر روش‌های پرداخت مانند magstripe نفوذ و استخراج اطلاعات را آسان‌تر کنند.

23 مرداد 1397
فایرفاکس اکنون از آخرین پروتکل امنیتی اینترنت پشتیبانی می کند

جمعه گذشته Internet Engineering Task Force از نسخه نهایی TLS 1.3 رونمایی کرد .

23 مرداد 1397
به دنبال توسعه تعاملات با دانشگاه‌ها و دیگر مراکز تحقیقاتی هستیم

رییس پژوهشگاه فضایی ایران با بیان اینکه تحقیقات سودمند باید به‌گونه‌ای باشد که کاربردی شود و نتایج آن گوشه‌ای از مشکلات و خلاء‌های موجود را پر کند، گفت: فعالیت‌های علمی و فناوری پژوهشگاه فضایی ایران باید به‌گونه‌ای باشد که جایگاه خود را در حل مسایل روز کشور تبیین کند.

22 مرداد 1397
اولین روتر با استاندارد EasyMesh رونمایی شد

تا این لحظه، مصرف کنندگان اساسا به خرید روترها از یک نام تجاری مجبور بودند که بتوانند این روترها را با هم ارتباط دهند. بنا بر این استاندارد روترهای مش به شما اجازه می دهند بیش از یک روتر را به یک شبکه بزرگتر برای خانه یا دفتر خود ادغام کنید .

22 مرداد 1397
مشکلات چند روز اخیر و شائبه تخلفات مالی اسنپ

از زمانی که تاکسی‌های اینترنتی به ایران ورود کردند چند سالی نیست که می گذرد و با تمامی مخالفت‌ها توانسته اند جای پای خود را در ناوگان مسافربری شهرها و همچنین در اقتصاد کشور محکم کنند.

22 مرداد 1397
همکاری بی بی سی برای نشان دادن اخبار با تکنولوژی  Spritz

بی بی سی با روش جدیدی برای انتشار اخبار با استفاده از تکنولوژی سرعت خواندن Spritz تجربه می کند. Spritz در سال 2011 تأسیس شد و در قالب های مختلف به عنوان پلاگین های مرورگر و برنامه های تلفن همراه در دسترس بود، اما این اولین بار است که با یک ناشر بزرگ خبره همکاری می کند،

20 مرداد 1397
تشكيل كميته ويژه براي بررسي مشكلات ارزي فاوا

باتوجه به مشكلات ارزي فعالان حوزه فاوا رييس كميسيون ICT اتاق بازرگاني ايران پيشنهاد تشكيل كميته‌اي ويژه را مطرح كرد كه با موافقت نصراله جهانگرد معاون نوآوری وزير ارتباطات همراه شد.

20 مرداد 1397
همراه اول تا ۱۰۰ گیگابایت اینترنت به مشترکین خود هدیه می دهد

به مناسبت ۲۴ امین سالروز ورود فناوری تلفن همراه به کشور، همراه اول به تمامی مشترکین خود هدیه می دهد.

20 مرداد 1397
نظرات کاربران

    برای این مطلب نظری ثبت نشده، شما اولین نظر را ارسال نمایید.