رییس انجمن تولیدکنندگان نرم‌افزار تلفن همراه تاکید کرد

پیام‌رسان‌های موبایلی، فرهنگ خرید محتوای دیجیتالی را تضعیف کردند

سه شنبه 12 تیر 1397 - 02:05 0 کد خبر: 65260
درحالی که در چند سال گذشته شاهد رشد فرهنگ خرید انواع محتوای دیجیتالی مانند برنامه های کاربردی، کتاب‌های الکترونیکی و یا موسیقی بودیم اما این روزها با فراگیر شدن پیام‌رسان‌های موبایلی، اکوسیستم محتوای دیجیتالی تغییر پیدا کرده و همین امر باعث شده تا مخاطبان، بیشتر به دنبال دانلود محتوای مجانی و رایگان باشند.

سعید رسول‌اف، رییس انجمن تولیدکنندگان نرم‌افزار تلفن همراه ایران، با بیان این مطلب افزود:‌ متاسفانه اکنون نقض قانون کپی‌رایت و ارایه محتوای تولید شده داخلی به صورت رایگان در شبکه‌های پیام‌رسان موبایلی یکی از مهمترین چالش‌های حوزه محتوای دیجیتالی محسوب می‌شود. چرا که متاسفانه علاوه بر نداشتن قوانین شفاف و به‌روز، اهرم‌ها و جرایم پیش‌بینی شده نیز آنچنان که باید بازدارنده نیستند.

مدیرعامل بازار محتوایی چارخونه گفت: درکنار تصویب قوانین و حمایت‌های قضایی که می‌تواند جلوی نقض قانون کپی‌رایت را بگیرد، استفاده از روش‌های جدید و جذاب فروش محتوا می‌تواند کاربران را به خرید قانونی ترغیب و تشویق کند.

وی افزود: شیوه‌های متنوع و آسان پرداخت، راه را برای توسعه و فروش محتوا باز می‌کند. به عنوان مثال بسیاری از کاربران راضی نیستند برای چیزی که تست نکرده‌اند، پول بپردازند. در نتیجه به کار گرفتن روش‌هایی مانند پرداخت اشتراکی، یعنی پرداخت روزانه از روی شارژ سیم‌کارت و یا پرداخت نسیه، می‌توانند فروش را افزایش دهند.

رسول‌اف، با بیان این نکته که در همه دنیا صنعت تولید محتوا باعث ایجاد فرصت‌های اشتغال با هزینه کمتر می‌شود،‌ افزود:‌ در ایران هم اشتغال‌زایی در این بخش مناسب بوده و بر اساس آمارهایی که از سوی نهادهای مختلف منتشر می‌شود، اکنون در بخش تولید نرم افزار و محتوای دیجیتالی برای تلفن همراه نزدیک به ۳۰ هزار تیم توسعه دهنده وجود دارد که کسب و کارهای آنها زمینه اشتغال مستقیم و غیر مستقیم حدود ۵۰۰ هزار نفر را فراهم است.

رییس انجمن تولیدکنندگان نرم‌افزار تلفن همراه ایران با بیان آمار فوق به برنامه‌های توسعه‌‌ای که بسیاری از کشورها در این بخش برای خود در نظر گرفته‌اند اشاره کرد و گفت: هند در دو دهه گذشته بازار نرم‌افزار دنیا را قبضه کرده است. در حال حاضر و بر اساس خبرهای منتشر شده، کشورهای عربی با راه‌اندازی یک برنامه جامع آموزشی به دنبال پرورش و اشتغال یک میلیون توسعه دهنده حرفه‌ای نرم افزار و برنامه‌های کاربردی تحت عنوان One Million Arab Coders در سال‌های آینده هستند.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران، با بیان این مطلب ادامه داد: هدف آن‌ها دستیابی به یک میلیون توسعه دهنده حرفه‌ای است و این کار را هم با تبیین برنامه‌های آموزشی و درسی تحت پلتفرم‌های آنلاین شروع کرده‌اند. آن‌ها با این برنامه، هم به دنبال تولید محتوای عربی و هم به دنبال ترویج خط و زبان خود در فضای مجازی هستند.

رییس انجمن تولیدکنندگان نرم‌افزار تلفن همراه در مورد نیروهای فارغ‌لتحصیل از مراکز آموزش عالی ایران در این بخش می‌گوید: متاسفانه به دلیل سرفصل‌های درسی قدیمی که اکنون در اکثر دانشگاه‌های ما تدریس می‌شود، نیروهای فارغ‌التحصیل این بخش با نیازهای بازار متناسب نیستند. همین امر باعث شده تا ما در این صنعت و در بخش منابع انسانی با مشکلات زیادی روبرو باشیم. بسیاری از فارغ‌التحصیلان و نیرو‌های حرفه‌ای علاقه‌مند، بعد از دانشگاه به دنبال به‌روز کردن سطح دانش خود در مراکز آموزشی خصوصی هستند.

مدیرعامل اندروید مارکت چارخونه با بیان مطلب فوق، ادامه داد:‌ ما در چارخونه با در اختیار داشتن ۱۶۵ هزار محتوا در گروه‌های مختلف، توسعه دهنده و تامین کننده محتوا را شریک تجاری خود می‌دانیم و معتقدیم رشد ما در کنار یکدیگر موجب افزایش اندازه بازار خواهد شد. به همین منظور در نظر داریم در آینده نزدیک در حوزه‌هایی که توسعه دهندگان ضعف دارند کارگاه‌های آموزشی و جلسات مشاوره برگزار کنیم تا علاوه بر افزایش سطح دانش فنی توسعه دهندگان،‌ مهارت‌های آنها در حوزه کسب و کار نیز ارتقا یابد و سرعت موفقیت‌شان بیشتر شود.

رسول‌اف در پایان با بیان وجود مراکز متعدد تصمیم‌گیری در حوزه نرم افزار و محتوا و مجوزهای متعدد و دست و پاگیر، و از سویی نبود یک متولی خاص در این حوزه؛ از بروکراسی‌های اداری نهادهای موازی و مشکلات موجود در دو حوزه بیمه و مالیات، به عنوان چالش‌های پیش روی صنعت نرم‌افزارهای تلفن همراه نام برد و افزود: امروزه برنامه‌های کاربردی تلفن همراه، با فراهم کردن بستر مناسب استفاده از این تکنولوژی، زمینه پویایی صنوف مختلف را فراهم می‌سازد اما متاسفانه همچنان به این حوزه با قوانین و مقررات سنتی گذشته نگاه می‌شود. این درحالی است که این حوزه نیازمند تغییر در قوانین و بکار گرفتن قواعد جدید کسب و کارهای نوین است.اخبار مرتبط

همکاری سامسونگ و گوگل در حوزه پیام‌ رسان‌ها

شرکت سامسونگ اعلام کرد برای بهتر کردن تجربه کاربران گوشی‌های هوشمند در برنامه‌های پیام‌ رسان و همینطور با هدف تسریع حرکت صنعت گوشی موبایل به سمت پوشش بهتر و فراگیر شدن «خدمات ارتباطاتی غنی» موسوم به RCS، مجموعه همکاری‌هایی را با شرکت گوگل آغاز کرده است.

22 شهریور 1397  
افزایش پوشش شبکه همراه اول در آذربایجان غربی

با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات سایت های جدید همراه اول در استان آذربایجان غربی به بهره برداری رسید.

21 شهریور 1397  
بومي‌سازي ارزهاي ديجيتال نيازمند اقدامي عاجل

نائب رييس كميسيون فاوا اتاق بازرگاني ايران در حاشيه جلسه اين كميسيون بومي سازي ارزهاي ديجيتالي را اقدامي لازم و ضروري قلمداد كرد كه نبايد در اجراي آن تعلل شده و مي‌بايست همين الان جهت ايجاد آن اقدامي عاجل صورت گيرد.

20 شهریور 1397  
ویژگی یک سامانه کشف تخلف مناسب چیست؟

تخلفات مالی، واژه ای آشنا برای صنعت بانکی و پرداخت در هر کشور است.

20 شهریور 1397  
افزایش پوشش شبکه همراه اول در سیستان و بلوچستان

با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات سایت های جدید همراه اول در استان سیستان و بلوچستان به بهره برداری رسید.

14 شهریور 1397  
 راه‌اندازی مرکز داوری لازمه توسعه تجارت در حوزه فاواست

لزوم بازبینی آیین‌نامه تشکیل سازمان نصر که سال‌ها از زمان تصویب آن گذشته، فعالیت‌های شورای انتظامی کل و دلایل راه‌اندازی مرکز داوری و تفاوت ماهیت فعالیت‌های این دو بهانه ای شد تا با حسین نوروزی نماینده وزیر دادگستری و رئیس شورای انتظامی کل سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور به گفتگو بنشینیم.

13 شهریور 1397  
 سازمان نصر خواستار تسریع روند واردات تجهیزات IT شد

حمید توسلی عضو شورای مرکزی و عضو کمیسیون سخت‌افزار سازمان نظام صنفی رایانه‌ای، با بررسی بازار فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور، برقراری توازن عرضه و تقاضا را عامل اصلی و موثر در کاهش قیمت تمام‌شده کالاهای IT دانست و برای برون‌رفت از رکود و بازگشت رونق اقتصادی، خواستار تسریع روند واردات تجهیزات این حوزه ...

11 شهریور 1397  
عرضه گوشي‌هاي توقيفي دردي را دوا نمي‌كند

نائب رييس كميسيون فاوا اتاق بازرگاني ايران اعلام كرد عرضه گوشي‌هاي توقيفي با نرخ ارز دولتي يا با قيمت كارشناسي شده دردي را دوا نكرده و نهايتا تاثيرات كوته مدت بر بازار خواهد داشت.

11 شهریور 1397  
توليدكنندگان حوزه فاوا براي خريد مواد اوليه و ماشين‌آلات با چالش مواجه شده‌اند

نائب رييس كميسيون فاوا اتاق بازرگاني ايران اعلام كرد باتوجه به افزايش نرخ ارز تمام كالاهاي حوزه آي‌تي با افزايش قيمت مواجه شده و توليدكنندگان اين حوزه براي خريد ماشين‌آلات و مواد اوليه با چالش مواجه شده‌اند.

06 شهریور 1397  
اینترنت همراه، مکالمه و پیامک مشترکین شاتل موبایل در 11 شهریور رایگان شد

شاتل موبایل به مناسبت نخستین سالروز تولد این اپراتور سراسری تلفن همراه کشور، یکشنبه 11 شهریور، 7 گیگابایت اینترنت همراه 3G و 4G، مکالمه و پیامک نامحدود شاتل موبایلی به مشترکین خود هدیه می‌دهد.

06 شهریور 1397  
نظرات کاربران

    برای این مطلب نظری ثبت نشده، شما اولین نظر را ارسال نمایید.