سرقت از طـريق قبـض موبـايل

چهارشنبه 20 تیر 1397 - 11:22 0 کد خبر: 65310
آزمایشگاه ضد بدافزار کاسپرسکی اعلام کرد : تروجان ها با سوءاستفاده قابليت پرداخت WAP در موبایل، توانسته اند مبالغي را از کاربران به سرقت ببرند.

 پرداخت WAP، يک روش پرداخت موبايل است که هزينه ها را به صورت مستقيم به قبض تلفن همراه کاربر منتقل مي کند، به نحوي که کاربر نيازي به ثبت کارت بانکي يا تعيين اطلاعات ورود به حساب کاربري ندارد.
رومن اونوچک، محقق آزمايشگاه کاسپرسکي يک افزايش ناگهاني در تعداد تروجان هاي کليک کننده را روي سيستم هاي پرداخت WAP شناسايي کرده  است که از سوي گروه هاي مختلف مجرمان سايبري راه اندازي شده اند و کاربران روسيه و هند را هدف قرار مي دهند.
از ابتداي جولاي ۲۰۱۷ تا اواخر آگوست ( دهم تیر96 تا نهم شهریور )، بيش از ۳۰ هزار کاربر آلوده مشاهده شده اند؛ هرچند تعداد واقعي موارد آلودگي مي‌تواند بيشتر باشد، چراکه بسياري از افراد از آنتي ويروس استفاده نمي کنند.
اين شيوه کلاه‌برداري مشابه روش هاي "سرقت از طريق پيامک هاي نرخ افزوده" است که هزينه زيادي را به قبض موبايل کاربر اضافه مي کنند، اما لازم نيست که کاربر، پيامکي را ارسال کند و تنها بايد روي کليدي در يک صفحه وب که مجهز به سيستم پرداخت WAP است، کليک کند وتروجان ها پول کاربران را به سادگي و تنها از طريق همین کليک کردن مي‌دزدند.
از ديد کاربر، اين صفحه درست مانند تمام صفحات عادي وب به نظر مي رسد .
اين تروجان ها از شيوه هاي مشابهي استفاده مي کنند؛ ابتدا اينترنت دستگاه هاي همراه را روشن و  در گام بعدي، يک نشاني اينترنتي را باز مي کنند و کاربران به صفحه پرداخت WAP هدايت مي شوند. در اغلب اين صفحات از فايل هاي JavaScript استفاده شده است. سپس اين تروجان ها مي توانند پيامک هاي دريافتي که حاوي اطلاعات مرتبط با آبونمان اپراتور شبکه است را پاک کنند.
به گفته محقق آزمايشگاه کاسپرسکي ، تمام اين تروجان ها خارج از فروشگاه گوگل توزيع شده اند و ظاهري مانند برنامه هاي کاربردي مفيد دارند که از وب سايت هاي آلوده يا تبليغاتي دانلود مي شوند.
وي گفت: « تروجان های موبایلی به نسبت تروجان های بانکی پول کمتری را سرقت می کنند،  اما کاربران به دشواری و سختی از سرقت پولشان آگاه می‌شوند، مواردي بوده است که تروجان های موبایلی مقادير کمي را هر روز و تا چند ماه، از کاربران دزديده‌اند.اخبار مرتبط

نهمین سمپوزیوم بین المللی مخابرات با حمایت شاتل موبایل برگزار می‌شود

شاتل‌موبایل بعنوان اپراتور نسل جدید تلفن همراه کشور از حضور خود به عنوان حامی طلایی نهمین سمپوزیوم بین المللی مخابرات خبر داد.

27 آذر 1397  
حضور «ناک» در نمایشگاه «ایران اکسپو ۲۰۱۸»

شرکت «نقش اول کیفیت» در سومین نمایشگاه بین المللی «ایران اکسپو» حضور دارد.

25 آذر 1397  
 نخستین ایستگاه یادگیری مجازی ایرانسل افتتاح شد

نخستین ایستگاه یادگیری مجازی ایرانسل در پادگان شهدای جوادنیای قزوین افتتاح شد.

21 آذر 1397  
برگزاری دومین همایش و نمایشگاه «تهران هوشمند» با حمایت همراه اول

همزمان با هفته تهران هوشمند دومین همایش و نمایشگاه «تهران هوشمند» ۱۹ و ۲۰ آذر در برج میلاد برگزار می شود.

18 آذر 1397  
محورهای خوبی برای

علی کرمانشاه با بیان اینکه محورهای مناسبی برای همایش تهران هوشمند انتخاب شده است، گفت: تمام محورهای انتخاب شده ابعاد هوشمندسازی را دربرمی‌گیرد. در امر هوشمندسازی، شهر نقش بسیار مهم و پررنگی دارد، چون تمام ابزارها درون آن است و تمام اتفاق‌ها نیز داخل شهر رخ می‌دهد، از همین رو شهر را می‌توان بستر و پایه ...

18 آذر 1397  
برای اولین‌بار در ایران بسته های متنوع FMC توسط شاتل ارائه شد

شاتل برای اولین بار در ایران، خدمات همگرا و ترکیبی سیم کارت تلفن همراه و اینترنت ثابت ADSL2+ را با نام اختصاصی FMC (Fixed-Mobile Convergence) به کاربران اینترنت پرسرعت کشور و در قالب 4 بسته متنوع ارائه کرد.

18 آذر 1397  
هذیه آسیاتک به مناسبت 16 آذر و روز دانشجو

شرکت انتقال داده های آسیاتک به مناسبت 16آذر و روز دانشجو، برای کلیه دانشجویان مشترک، هدیه ویژه ای در نظر گرفته است.

14 آذر 1397  
گوشی  هایی بدون قاب یا ناچ عرضه می شود

با گوشی‌هایی نظیر Huawei P20 و Huawei Mate 20 Pro، هوآوی در حال حاضر چند گوشی هیجان‌انگیز در بازار دارد، اما می‌تواند یک گوشی هیجان‌انگیز دیگر را هم رو کند که نه قاب دارد و نه ناچ؛ حداقل در تعاریف متعارف آن.

14 آذر 1397  

سید محمود میرلوحی، عضو شورای شهر تهران در رابطه با اجرای پروژه تهران هوشمند گفت: بحث هوشمندسازی و شهر هوشمند چند سالی است که مطرح شده و برای آن برنامه‌های مختلفی هم در نظر گرفته شده است، اما در حوزه شهری تا زمانی که مساله مدیریت یکپارچه شهری رخ ندهد و به نوعی مدیریت شهری صد پارچه باشد نمی‌توان نتیجه ...

14 آذر 1397  
 ناشنوایان می‌توانند از خدمات ویژه خود در لنز ایرانسل استفاده کنند

تلویزیون اینترنتی «لنز» ایرانسل خدمات ویژه‌ای برای ناشنوایان و کم‌شنوایان ارائه کرده است.

14 آذر 1397  
نظرات کاربران

    برای این مطلب نظری ثبت نشده، شما اولین نظر را ارسال نمایید.