اولین شبکه اجتماعی مالی کشور راه اندازی شد

دوشنبه 10 دی 1397 - 10:32 0 کد خبر: 66682
"جیبی‌مو" اولین شبکه اجتماعی مالی کشور بر بستر دو سیستم عامل اندروید و IOS راه اندازی شد.

به گزارش آی سی تی پک،عرفان مرادیان مدیرعامل و یکی از بنیان‌گذاران "جیبی‌مو" با بیان این که جیبی‌مو نسل جدید کیف پول در قالب شبکه اجتماعی مالی است گفت: در این اپلیکیشن که توسط تعدادی از نخبگان جوان ایرانی نوشته شده است بدون نیاز به اطلاعات حساب یا کارت بانکی، تنها با داشتن شماره موبایلِ طرف مقابل ،امکان پذیر است.

وی افزود: پیاده‏‌سازی کیف پول الکترونیکی می‌توانید پرداخت یا درخواست پول داشته باشید. (به‌رغم تازگی نسبی این ابزار در کشور) در جهان سابقه‌ای طولانی دارد و هم‌اکنون در بسیاری از کشورها از این امکان پرداخت الکترونیکی استفاده می‌شود. مطابق تعریف بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران کیف پول الکترونیکی (به اختصار کیپا) ابزار پرداختی با قابلیت ذخیره پول الکترونیکی با امکان شارژ از طریق کارت یا حساب بانکی با پردازش الکترونیکی تراکنش‌ها به صورت برون‌خط از راه دور یا نزدیک است که با نام بوده و مبتنی بر فناوری‌های نوین ارتباطی مجازی یا مبتنی بر تراشه قابل ارائه است. این فناوری  در مبادلاتِ با مبالغ ریز کاربرد دارد و وابستگی مستقیم به حساب بانکی فرد ندارد.

مرادیان ادامه داد: به گواه تجربه بومی توسعه عابربانک در کشورمان، می‏‌توان آینده درخشانی را برای توسعه و پذیرش کیف پول الکترونیکی در میان شهروندان متصور بود. شبکه کیف پولی که در کنار تراکنش های روزمره و بین طرفین بتواند جایگزین شبکه های اجتماعی برون مرزی نیز باشد و می توان گفت "جیبی‌مو" در حال حاضر شروعی برای این ادعا است.

ماندانا ابوالفتحی دیگر بنیان‌گذار این استارتاپ ایرانی ضمن بیان این که حجم تراکنش‌های پرداخت خرد در کشور بسیار بالا است و به هیچ‌وجه با حجم پرداخت‌های کلان قابل مقایسه نیست اظهار داشت: دانشجوها، جوانان و افرادی که می‌خواهند پرداخت‌های روزمره خود را در هر زمان و هر مکان و به هر کسی به راحتی انجام دهند و همگام با پیشرفت تکنولوژی آن‌ها را مدیریت کنند، افرادی که انتقال پول زیادی دارند و کم شدن کارمزد در هر انتقال، برایشان آزار دهنده است، کسب و کارهایی که ‌می‌خواهند هزینه‌ی کالا یا خدمات خود را با روش نوین و بدون دغدغه حمل دستگاه POS دریافت نمایند، کسب و کارهای تلگرامی و اینستاگرامی که امکان گرفتن نماد اعتماد و درگاه پرداخت الکترونیکی ندارند و کلیه کسب و کارهای اینترنتی که نیاز به درگاه پرداخت الکترونیکی دارند جامعه هدف "جیبی‌مو" خواهند بود.

وی در خصوص نحوه عملکرد این اپلیکیشن برای کاربران اضافه کرد: جیبی‌مو کیف پول الکترونیک کاربران خواهد بودکه می‌توانند  آن را به هر مبلغی شارژ کرده و در موقعیت‌های مختلف زمانی که با دوستان و اطرافیانشان مخارج مشترکی دارند، استفاده کنند و هر زمانی هم که تمایل داشتند می توانند  یک یا چند حساب بانکی (شماره شبا) را در جیبی‌مو تعریف کنند و پول موجود در حساب جیبی‌موی خود را تنها با یک کلیک و در کمتر از یک روز کاری به بانک انتقال دهند

گفتنی است تمام این تراکنش های درون برنامه ای بدون هیچ کارمزدی بوده و تنها برای خروج مبالغ به حساب بانکی کارمزد حداقلی 500 تومانی پرداخت خواهد شد.

ناصرعلی سعادت رییس سابق سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور و رییس هیئت مدیره جیبی مو نیز با بیان این که در راستای نام گذاری سال جاری به عنوان سال حمایت از تولید ملی و با علم بر این که استارتاپ ها با بالا بردن بهره وری و به کارگیری نیروهای جدید، تحول عظیمی در اقتصاد کشور ایجاد کرده اند اظهار داشت: در گذشته برای ایجاد مشاغل جدید، هزینه های گزافی صرف می شد و در بسیاری از موارد به رغم هزینه های فراوان، درعمل نتیجه مطلوب حاصل نمی شد. درحالی که امروز استارتاپ ها غالبا با هزینه های بسیار کمتر و خلق ایده های جدید که مبتنی بر نیازهای جامعه هستند، توانسته اند جایگاه خوبی در میان مردم باز کنند و همین نکته از دلایل موفقیت آنها محسوب می شود.

سعادت ضمن اشاره به این که اپلیکیشن ها و بسترهای اینچنینی می توانند بیش از 40 هزار میلیارد ریال صرفه جویی در هزینه های خانواده‌های ایرانی داشته باشند اظهار داشت: با توجه به آمارها می توان گفت هر شخص به صورت میانگین سالانه بیش از 900 هزار ریال بابت تراکنش های مختلف کارمزد پرداخت می‌کند و با فرض استفاده‌ی 60 درصد جمعیت کشور از بسترهای مالی الکترونیکی، می توان بیش از 40 هزار میلیارد ریال صرفه جویی در پرداخت کارمزد را شاهد باشیم.

وی با تاکید بر این موضوع که کاهش پرداخت کارمزد از طرف مردم به هیچ عنوان صف آرایی در مقابل بانک ها نخواهد بود گفت: طبق آمار منتشر شده  بالغ بر ۷۰ درصد از تراکنش‌های مالی‌ای که به سیستم بانکی تحمیل می‌شود ، مبالغ زیر ۵۰ هزار تومان هستند که هزینه زیان خالص بانک‌ها برای جذب و نگهداشت منابع ارزان قیمت برای تراکنش‌های زیر ۵۰ هزار تومان، هزار میلیارد تومان است.

طبق گزارش بانک مرکزی سود ناشی از رسوب تراکنش های زیر ۵۰ هزار تومان‌، چیزی حدود هزار میلیارد تومان زیان خالص برای سیستم بانکی در بر داشته است. بنابراین ابزارهایی با این ویژگی ها نه تنها عملکرد بانک‌ها را مختل نمی‌کنند، بلکه به کاهش هزینه‌های تحمیل شده به بانک‌ها نیز کمک خواهند کرد.

ناصر علی سعادت که عضو کمیسیون تنظیم مقررات رادیویی وزارت ارتباطات نیز است در ادامه با اشاره به دغدغه های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و شخص محمدجواد آذری جهرمی در خصوص صرفه جویی در چاپ عملکردهای مختلف و استفاده از پتانسیل های دولت الکترونیک در این زمینه گفت: با یک حساب سرانگشتی متوجه خواهیم شد که با استفاده از چنین بسترهایی مانند جیبیمو مانع چاپ 4 میلیارد رسید کاغذی خواهیم شد.

وی ادامه داد: با نگاهی به آمار شبکه الکترونیکی پرداخت کارت (شاپرک) در شش ماه ابتدای سال جاری 2.5 میلیارد تراکنش از روی دستگاه های کارتخوان فروشگاهی انجام شده است. صرف نظر از تعداد تراکنش های مانده گیری که 450 میلیون و 172 تراکنش بوده است، به طور متوسط حدود 4 میلیارد رسید توسط این دستگاه ها چاپ شده است. با توجه به حجم 80 درصدی واردات کاغذ می توان گفت در اکوسیستم بانکداری ایران تنها در بخش چاپ رسید بیش از 3 میلیون دلار ارز از کشور خارج شده است که می توان با استفاده از رویکردهای جدید ارائه رسید به کاربران و استفاده از کیف پول و بسترهای الکترونیکی صرفه جویی ارزی نیز برای کشور داشته باشیم.

عضو کمیسیون تنظیم مقررات رادیویی وزارت ارتباطات در پایان استفاده و ایجاد چنین بسترهای مالی را فرصتی برای شبکه بانکی کشور دانست و گفت: فعالیتهای شرکت های دانش بنیان در ایجاد بسترهایی که به اعتلای صنعت بانکداری و شفافیت در عملکرد مالی اشخاص و موسسات دولتی و خصوصی قابل ارزش است و می بایست از پتانسیل های جوانان کشور در این زمینه استفاده و حمایت کرد.

 اخبار مرتبط

آغاز کمپین

شرکت آسیاتک به مناسبت فرارسیدن نوروز 1398 برای 500 بنگاه، سازمان و شرکت مطرح کشور هدیه ویژه‌ای در نظر گرفته است.

19 اسفند 1397  
پیام تبریک مجمع تشکل‌های دانش‌بنیان به منتخبین عرصه دانش‌بنیان و فناور در انتخابات اتاق بازرگانی تهران

مجمع تشکل‌های دانش‌بنیان مفتخر است که جناب آقای مهندس افشین کلاهی رئیس مجمع و جناب آقای مهندس محمدرضا طلایی خزانه‌دار مجمع، در نهمین دوره انتخابات اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی تهران به پشتوانه رای قاطع اعضای اتاق به پیروزی رسیدند.

13 اسفند 1397  
رنج جدید شماره سیمکارت‌های شاتل‌موبایل در راه بازار است

مدیرعامل شاتل موبایل اعلام کرد با توجه به گسترش استفاده از سیم‌کارت‌های شاتل‌موبایل و مجوز صادر شده از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، سومین رنج شماره سیمکارت های این اپراتور تلفن همراه کشور با پیش شماره 0998 و کد 12 به زودی به بازار ارتباطات کشور عرضه خواهد شد.

04 اسفند 1397  
 نمایشگاه لجستیک، زنجیره تأمین و صنایع وابسته با حضور ایرانسل برگزار شد

ایرانسل با «سامانه مدیریت هوشمند ناوگان» در نمایشگاه لجستیک، زنجیره تأمین و صنایع وابسته حضور پیدا کرد.

17 بهمن 1397  
همراه اول حامی اصلی جشنواره فیلم فجر

همراه اول حامی اصلی سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر شد.

07 بهمن 1397  
«ایرانسل‌من سازمانی» معرفی شد

ایرانسل به منظور سهولت در مدیریت یکپارچه خدمات سازمانی، نرم‎افزارکاربردی «ایرانسل‌من سازمانی» را معرفی کرد.

07 بهمن 1397  
آسیاتک موفق به دریافت گواهینامهISO 20000   شد

آسیاتک اولین اپراتور ارتباطات و مخابرات است که پس از پیاده سازی ITIL در یک پروژه دوساله موفق به اخذ گواهینامه ISO 20000 شد.

07 بهمن 1397  
اطلاعیه مشترک ایرانسل و پیام‌رسان گپ

شرکت ایرانسل و پیام رسان گپ اطبلاعیه ای در خصوص شروع همکاری خود به رسانه ها ارسال کردند.در ادامه این اطلاعیه را خواهید خواند:

03 بهمن 1397  
نقش اقتصاد دانش‌بنیان در افق 50 ساله پررنگ‌تر شود

در نشست مشترک مجمع تشکل‌های دانش‌بنیان ایران با کارگروه چرخه نوآوری مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت پیشنهاد شد، نقش شرکت‌های دانش‌بنیان در سند الگوی پیشرفت اسلامی ایرانی به‌عنوان موتور محرک اقتصاد کشور در افق 50 سال آینده، پررنگ‌تر ترسیم شود.

03 بهمن 1397  
برگزاری دومین نمایشگاه کار ایران با حمایت ویژه همراه اول

دومین نمایشگاه کار ایران با حمایت ویژه همراه اول برگزار می شود.

01 بهمن 1397  
نظرات کاربران

    برای این مطلب نظری ثبت نشده، شما اولین نظر را ارسال نمایید.