قول مساعد وزارت صنعت به فعالان ICT

سه شنبه 11 دی 1397 - 01:28 0 کد خبر: 66689
روز گذشته نشستي به منظور بررسي مطالبات فعالان حوزه فناوري اطلاعات از دفتر برق و الكترونيك وزارت صمت با حضور فعالان حوزه فناوري اطلاعات، معاون فنی و خدمات بازرگانی اتاق بازرگاني و مديركل دفتر صنايع برق الكترونيك وزارت صمت در كميسيون ICTاتاق بازرگاني ايران برگزار شد.

در اين جلسه محمدرضا طلايي رييس كميسيون فناوري اطلاعات و ارتباطات و اقتصاد و رسانه اتاق بازرگاني ايران با ذكر اينكه مشكلات زيادي در حوزه ثبت‌سفارش، گمرك، ارز و موارد ديگر براي فعالان فاوا وجود دارد گفت: متاسفانه وزارت ارتباطات خودش را از واردات، صادرات و توليد كنار كشيده لذا اداره برق الكترونيك وزارت صمت تنها پايگاهي است كه براي ما باقي مانده و مجبور هستيم تمام مشكلاتمان را به دفتر صنايع برق و الكترونيك وزارت صنعت منتقل كنيم.

وي افزود: از سوي ديگر به نظر مي‌رسد كه صنعت فناوري اطلاعات و ارتباطات به نوعي در كشور مغفول مانده و كسي پيگير مشكلات حوزه فناوري اطلاعات نيست. در اين ميان دولت نيز به ICT به عنوان واگن آخر قطار اقتصاد كشور نگاه مي‌كند و هنوز به اين جمع‌بندي نرسيده كه اين صنعت مي‌تواند تبديل به موتور محرك اقتصاد كشور شود.

در ادامه اين جلسه مظفر علي‌خاني معاون فنی و خدمات بازرگانی اتاق بازرگاني ضمن تاييد وجود مشكلات عديده براي فعالان حوزه فناوري اطلاعات ابراز داشت: واقعيتي كه وجود دارد اين است كه مشكلات موجود زياد است و كشور نيز در دام جلسات گرفتار شده است؛ به نظرم لازم است تعداد شوراها و جلسات كاهش يافته تا زمان بخش دولتي و خصوصي كمتر گرفته شود.

وي خاطرنشان ساخت: از سوي ديگر ناهماهنگي‌ها و بخشي‌نگري‌ها از ديگر مشكلات بخش خصوصي است كه لازم است به آن رسيدگي شود.

در ادامه اين جلسه مسعود شنتيايي رييس اتحاديه حفاظت الكترونيك با اشاره به مشكلات فعالان حوزه ICT در سال جاري گفت: به طور كلي در سال جاري فعالان اقتصادي حال و روز خوشي نداشته‌اند و مرتب با دستورالعمل‌هاي جديد مواجه شده‌ و متضرر شده‌اند. از سوي ديگر به نظر مي‌رسد كه تمركزي كه به حوزه خدمات مي‌شود به حوزه توليد و صادرات وجود ندارد.

وي افزود: توجه داشته باشيد كه بازرگان مي‌تواند در صورت مواجهه با مشكل شيوه تجارت خود را تغيير دهد اما توليدكننده چنين امكاني ندارد لذا بايد به اين حوزه توجه بيشتري شود.

شنتيايي مشكلات مرتبط با ثبت سفارش، تخصيص ارزي و مشكلات گمركي را از جمله مشكلات حوزه فاوا قلمداد كرد كه نياز به راه‌حل‌هاي سريع دارند.

رييس اتحاديه حفاظت الكترونيك با اشاره به مشكلات عديده ارزي به وجود آمده براي فعالان حوزه فناوري اطلاعات ابراز داشت: شايد اگر اعلام شود كه ارز نيست مناسب‌تر باشد تا اينكه در ابتدا اعلام شود ارز اختصاص مي‌يابد اما در نهايت اين امكان فراهم نشود.

از جمله ديگر مشكلاتي كه اعضاي سنديكاهاي عضو كميسيون ICT اتاق بازرگاني در اين جلسه به آن اشاره داشتند تعدد تغيير قوانين در كشور، مشكلات در ثبت سفارش‌ها و صف‌هاي طولاني آن، محدوديت‌هاي اعمال شده براي كارت‌هاي بازرگاني، تفاوت كاليبراسيون سنجش وزن در بندرهاي داخلي و خارجي و مشكلات به وجود آمده پيرامون تخصيص ارز توسط بانك‌ها بود.

علي ميرنژادمديركل دفتر صنايع برق الكترونيك وزارت صمت پس از استماع تمام صحبت‌ها و گلايه‌هاي بخش خصوصي حوزه فاوا  قول مساعد براي حل آنها را داده و گفت:  دغدغه‌هاي موجود كه مطرح شده درست است؛ در خصوص مشكلات ارزي به وجود آمده بايد بگويم مابه‌التفاوت به وجود آمده براي نرخ ارز باعث شده عده‌اي به دنبال كسب سود از اين بابت باشند و همين امر عامل بروز مشكلات است.

وي با ذكر حجم بالاي كاري كه در وزارت صنعت بابت ثبت سفارش‌ها با آن مواجه هستند گفت: از تير ماه تاكنون بيش از 28 هزار پرونده را بررسي كرده‌ايم و اين حجم بالاي كار گوياي وضع موجود است.

ميرنژاد در خصوص علت صدور دستورالعمل‌ها نيز گفت: متاسفانه برخي افراد صرفا به دنبال كسب سود هستند و لذا دولت ناچار مي‌شود ناخواسته دستورالعمل‌هايي را صادر كند؛ هرچند چه بسا در شرايط عادي هرگز چنين اتفاقاتي رخ نمي‌داد.

ميرنژاد ضمن دلجويي از فعالان حوزه فاوا اعلام كرد: علي‌رغم تمام مشكلات عنوان شده در خصوص گمرك و نرخ ارز ما سعي مي‌كنيم تمام مواردي كه به همكارانمان منتقل مي‌شود را به دقت بررسي كنيم و تمام مشكلات توليدكنندگان فاوا را بررسي كرده و در صورت امكان مرتفع كنيم. همچنين تعامل مناسبي بين سازمان صنعت معدن و استان‌ها وجود دارد و مسووليت سه استان را شخصا به عهده گرفته‌ام تا مشكلات را سريعتر برطرف كرده و مانع ايجاد عبور و مرور اضافي شويم.

ميرنژاد در خاتمه خاطرنشان ساخت: واحدهاي توليدي كه مشكل در زمينه تخصيص ارز دارند در صورتي كه به ما اعلام كنند موضوع را پيگيري مي‌كنيم چرا كه اولويت ما توليد است اگرچه بخش تجارت را نيز رها نمي‌كنيم و اگر كسي مشكلي در گمرك دارد آمادگي بررسي مشكلات و موارد طرح شده را داريم. همچنين جهت رفع مشكلات موجود آماده دريافت پيشنهادات و صحبت‌هاي تشكل‌ها هستيم.اخبار مرتبط

آغاز کمپین

شرکت آسیاتک به مناسبت فرارسیدن نوروز 1398 برای 500 بنگاه، سازمان و شرکت مطرح کشور هدیه ویژه‌ای در نظر گرفته است.

19 اسفند 1397  
پیام تبریک مجمع تشکل‌های دانش‌بنیان به منتخبین عرصه دانش‌بنیان و فناور در انتخابات اتاق بازرگانی تهران

مجمع تشکل‌های دانش‌بنیان مفتخر است که جناب آقای مهندس افشین کلاهی رئیس مجمع و جناب آقای مهندس محمدرضا طلایی خزانه‌دار مجمع، در نهمین دوره انتخابات اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی تهران به پشتوانه رای قاطع اعضای اتاق به پیروزی رسیدند.

13 اسفند 1397  
رنج جدید شماره سیمکارت‌های شاتل‌موبایل در راه بازار است

مدیرعامل شاتل موبایل اعلام کرد با توجه به گسترش استفاده از سیم‌کارت‌های شاتل‌موبایل و مجوز صادر شده از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، سومین رنج شماره سیمکارت های این اپراتور تلفن همراه کشور با پیش شماره 0998 و کد 12 به زودی به بازار ارتباطات کشور عرضه خواهد شد.

04 اسفند 1397  
 نمایشگاه لجستیک، زنجیره تأمین و صنایع وابسته با حضور ایرانسل برگزار شد

ایرانسل با «سامانه مدیریت هوشمند ناوگان» در نمایشگاه لجستیک، زنجیره تأمین و صنایع وابسته حضور پیدا کرد.

17 بهمن 1397  
همراه اول حامی اصلی جشنواره فیلم فجر

همراه اول حامی اصلی سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر شد.

07 بهمن 1397  
«ایرانسل‌من سازمانی» معرفی شد

ایرانسل به منظور سهولت در مدیریت یکپارچه خدمات سازمانی، نرم‎افزارکاربردی «ایرانسل‌من سازمانی» را معرفی کرد.

07 بهمن 1397  
آسیاتک موفق به دریافت گواهینامهISO 20000   شد

آسیاتک اولین اپراتور ارتباطات و مخابرات است که پس از پیاده سازی ITIL در یک پروژه دوساله موفق به اخذ گواهینامه ISO 20000 شد.

07 بهمن 1397  
اطلاعیه مشترک ایرانسل و پیام‌رسان گپ

شرکت ایرانسل و پیام رسان گپ اطبلاعیه ای در خصوص شروع همکاری خود به رسانه ها ارسال کردند.در ادامه این اطلاعیه را خواهید خواند:

03 بهمن 1397  
نقش اقتصاد دانش‌بنیان در افق 50 ساله پررنگ‌تر شود

در نشست مشترک مجمع تشکل‌های دانش‌بنیان ایران با کارگروه چرخه نوآوری مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت پیشنهاد شد، نقش شرکت‌های دانش‌بنیان در سند الگوی پیشرفت اسلامی ایرانی به‌عنوان موتور محرک اقتصاد کشور در افق 50 سال آینده، پررنگ‌تر ترسیم شود.

03 بهمن 1397  
برگزاری دومین نمایشگاه کار ایران با حمایت ویژه همراه اول

دومین نمایشگاه کار ایران با حمایت ویژه همراه اول برگزار می شود.

01 بهمن 1397  
نظرات کاربران

    برای این مطلب نظری ثبت نشده، شما اولین نظر را ارسال نمایید.