قول مساعد وزارت صنعت به فعالان ICT

سه شنبه 11 دی 1397 - 01:28 0 کد خبر: 66689
روز گذشته نشستي به منظور بررسي مطالبات فعالان حوزه فناوري اطلاعات از دفتر برق و الكترونيك وزارت صمت با حضور فعالان حوزه فناوري اطلاعات، معاون فنی و خدمات بازرگانی اتاق بازرگاني و مديركل دفتر صنايع برق الكترونيك وزارت صمت در كميسيون ICTاتاق بازرگاني ايران برگزار شد.

در اين جلسه محمدرضا طلايي رييس كميسيون فناوري اطلاعات و ارتباطات و اقتصاد و رسانه اتاق بازرگاني ايران با ذكر اينكه مشكلات زيادي در حوزه ثبت‌سفارش، گمرك، ارز و موارد ديگر براي فعالان فاوا وجود دارد گفت: متاسفانه وزارت ارتباطات خودش را از واردات، صادرات و توليد كنار كشيده لذا اداره برق الكترونيك وزارت صمت تنها پايگاهي است كه براي ما باقي مانده و مجبور هستيم تمام مشكلاتمان را به دفتر صنايع برق و الكترونيك وزارت صنعت منتقل كنيم.

وي افزود: از سوي ديگر به نظر مي‌رسد كه صنعت فناوري اطلاعات و ارتباطات به نوعي در كشور مغفول مانده و كسي پيگير مشكلات حوزه فناوري اطلاعات نيست. در اين ميان دولت نيز به ICT به عنوان واگن آخر قطار اقتصاد كشور نگاه مي‌كند و هنوز به اين جمع‌بندي نرسيده كه اين صنعت مي‌تواند تبديل به موتور محرك اقتصاد كشور شود.

در ادامه اين جلسه مظفر علي‌خاني معاون فنی و خدمات بازرگانی اتاق بازرگاني ضمن تاييد وجود مشكلات عديده براي فعالان حوزه فناوري اطلاعات ابراز داشت: واقعيتي كه وجود دارد اين است كه مشكلات موجود زياد است و كشور نيز در دام جلسات گرفتار شده است؛ به نظرم لازم است تعداد شوراها و جلسات كاهش يافته تا زمان بخش دولتي و خصوصي كمتر گرفته شود.

وي خاطرنشان ساخت: از سوي ديگر ناهماهنگي‌ها و بخشي‌نگري‌ها از ديگر مشكلات بخش خصوصي است كه لازم است به آن رسيدگي شود.

در ادامه اين جلسه مسعود شنتيايي رييس اتحاديه حفاظت الكترونيك با اشاره به مشكلات فعالان حوزه ICT در سال جاري گفت: به طور كلي در سال جاري فعالان اقتصادي حال و روز خوشي نداشته‌اند و مرتب با دستورالعمل‌هاي جديد مواجه شده‌ و متضرر شده‌اند. از سوي ديگر به نظر مي‌رسد كه تمركزي كه به حوزه خدمات مي‌شود به حوزه توليد و صادرات وجود ندارد.

وي افزود: توجه داشته باشيد كه بازرگان مي‌تواند در صورت مواجهه با مشكل شيوه تجارت خود را تغيير دهد اما توليدكننده چنين امكاني ندارد لذا بايد به اين حوزه توجه بيشتري شود.

شنتيايي مشكلات مرتبط با ثبت سفارش، تخصيص ارزي و مشكلات گمركي را از جمله مشكلات حوزه فاوا قلمداد كرد كه نياز به راه‌حل‌هاي سريع دارند.

رييس اتحاديه حفاظت الكترونيك با اشاره به مشكلات عديده ارزي به وجود آمده براي فعالان حوزه فناوري اطلاعات ابراز داشت: شايد اگر اعلام شود كه ارز نيست مناسب‌تر باشد تا اينكه در ابتدا اعلام شود ارز اختصاص مي‌يابد اما در نهايت اين امكان فراهم نشود.

از جمله ديگر مشكلاتي كه اعضاي سنديكاهاي عضو كميسيون ICT اتاق بازرگاني در اين جلسه به آن اشاره داشتند تعدد تغيير قوانين در كشور، مشكلات در ثبت سفارش‌ها و صف‌هاي طولاني آن، محدوديت‌هاي اعمال شده براي كارت‌هاي بازرگاني، تفاوت كاليبراسيون سنجش وزن در بندرهاي داخلي و خارجي و مشكلات به وجود آمده پيرامون تخصيص ارز توسط بانك‌ها بود.

علي ميرنژادمديركل دفتر صنايع برق الكترونيك وزارت صمت پس از استماع تمام صحبت‌ها و گلايه‌هاي بخش خصوصي حوزه فاوا  قول مساعد براي حل آنها را داده و گفت:  دغدغه‌هاي موجود كه مطرح شده درست است؛ در خصوص مشكلات ارزي به وجود آمده بايد بگويم مابه‌التفاوت به وجود آمده براي نرخ ارز باعث شده عده‌اي به دنبال كسب سود از اين بابت باشند و همين امر عامل بروز مشكلات است.

وي با ذكر حجم بالاي كاري كه در وزارت صنعت بابت ثبت سفارش‌ها با آن مواجه هستند گفت: از تير ماه تاكنون بيش از 28 هزار پرونده را بررسي كرده‌ايم و اين حجم بالاي كار گوياي وضع موجود است.

ميرنژاد در خصوص علت صدور دستورالعمل‌ها نيز گفت: متاسفانه برخي افراد صرفا به دنبال كسب سود هستند و لذا دولت ناچار مي‌شود ناخواسته دستورالعمل‌هايي را صادر كند؛ هرچند چه بسا در شرايط عادي هرگز چنين اتفاقاتي رخ نمي‌داد.

ميرنژاد ضمن دلجويي از فعالان حوزه فاوا اعلام كرد: علي‌رغم تمام مشكلات عنوان شده در خصوص گمرك و نرخ ارز ما سعي مي‌كنيم تمام مواردي كه به همكارانمان منتقل مي‌شود را به دقت بررسي كنيم و تمام مشكلات توليدكنندگان فاوا را بررسي كرده و در صورت امكان مرتفع كنيم. همچنين تعامل مناسبي بين سازمان صنعت معدن و استان‌ها وجود دارد و مسووليت سه استان را شخصا به عهده گرفته‌ام تا مشكلات را سريعتر برطرف كرده و مانع ايجاد عبور و مرور اضافي شويم.

ميرنژاد در خاتمه خاطرنشان ساخت: واحدهاي توليدي كه مشكل در زمينه تخصيص ارز دارند در صورتي كه به ما اعلام كنند موضوع را پيگيري مي‌كنيم چرا كه اولويت ما توليد است اگرچه بخش تجارت را نيز رها نمي‌كنيم و اگر كسي مشكلي در گمرك دارد آمادگي بررسي مشكلات و موارد طرح شده را داريم. همچنين جهت رفع مشكلات موجود آماده دريافت پيشنهادات و صحبت‌هاي تشكل‌ها هستيم.اخبار مرتبط

کمپین زمستانه آسیاتک،

کمپین زمستانه آسیاتک با نام "هیجان یک انتخاب" در سراسر کشور آغاز شد.

23 دی 1397  
انتظارات شرکت‌های دانش‌بنیان در نشستی با ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز  بررسی شد

نشستی به‌منظور بررسی خواسته‌ها و انتظارات شرکت‌های دانش‌بنیان برای تسهیل فرآیند تولید و صادرات کالاها و خدماتشان برگزار شد. این نشست با حضور مهدی کوشا مدیرکل مشارکت‌های مردمی و تبلیغات هوشمندانه ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز نهاد ریاست جمهوری و مریم رهسپار رئیس اداره مشارکت‌های مردمی و تبلیغات ...

23 دی 1397  
 ایرانسل بسته‌های رومینگ ویژه برای جام ملت‌های آسیا 2019 معرفی کرد

ایرانسل برای علاقه‌مندان به فوتبال که برای تماشای مسابقات جام ملت‌های آسیا 2019 به کشور امارات سفر می‌کنند بسته‌های ویژه رومینگ معرفی کرد.

22 دی 1397  
فصل جدید کمپ‌های استعدادیابی ایرانسل-لالیگا آغاز شد

اولین دوره از فصل جدید کمپ استعدادیابی ایرانسل-لالیگا برای نوجوانان در بهمن و اسفندماه سال جاری برگزار می‌شود.

16 دی 1397  
نشست تخصصی سازمان توسعه تجارت با فعالان ICT پس از 6 سال

نخستین نشست هم اندیشی پیرامون توسعه صادرات فناوری اطلاعات و ارتباطات با حضور سرپرست سازمان توسعه تجارت، اعضای کمیسیون ICT اتاق بازرگانی و نمایندگان تشکل های اتاق بازرگانی، سازمان توسعه تجارت، اتاق بازرگانی ایران و تشکل های صادراتی در سالن خلیج فارس مرکز نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار شد.

16 دی 1397  
 ایرانسل و شهرداری مشهد تفاهم‌نامه همکاری در زمینه شهر هوشمند امضا کردند

ایرانسل و شهرداری مشهد با حضور وزیر ارتباطات و فن آوری اطلاعات تفاهم نامه همکاری در زمینه شهر هوشمند امضا کردند.

15 دی 1397  
انتخاب همراه اول به عنوان شرکت برتر تحول آفرین

در همایش ملی مدیران فناوری اطلاعات از همراه اول به عنوان شرکت برتر تحول آفرین تقدیر شد.

10 دی 1397  
اولین شبکه اجتماعی مالی کشور راه اندازی شد

"جیبی‌مو" اولین شبکه اجتماعی مالی کشور بر بستر دو سیستم عامل اندروید و IOS راه اندازی شد.

10 دی 1397  
 ایرانسل جایزه کرسی یادگیری دیجیتال یونسکو را دریافت کرد

ایرانسل موفق به دریافت تندیس سازمان برتر در نخستین «جایزه ملی یادگیری دیجیتال» یونسکو شد.

02 دی 1397  
نظرات کاربران

    برای این مطلب نظری ثبت نشده، شما اولین نظر را ارسال نمایید.