اهداف کانن و نیکون برای آینده خود چیست

شنبه 11 اسفند 1397 - 11:48 0 کد خبر: 66824
سونامی دوربین های بدون آینه در راه است. دوربین هایی که قرار است جایگزینی برای مدل های فول فریم باشند که شامل پایه کوچک، EVF های بسیار بهبودیافته و اجزا کوچکتر است.

سونامی دوربین های بدون آینه در راه است. دوربین هایی که قرار است جایگزینی برای مدل های فول فریم باشند که شامل پایه کوچک، EVF های بسیار بهبودیافته و اجزا کوچکتر است. یکی از نکته های جالب توجه این است که دوربین های بدون آینه نقش موثری روی فروش دوربین های DSLR دارند. اما آینده دوربین ها در حال حرکت به کدام سمت است و با چه آینده ای رو به رو هستیم. سونی در حال حاضر محدوده گسترده ای از دوربین های بدون آینه را دارد اما آیا شرکت هایی چون کانن و نیکون این راه را سپری خواهند کرد یا خیر.

دوربین های DSLR در حال رسیدن به اوج خود هستند و با پیشرفت چشمگیری که صورت گرفته باید نسل بعدی DSLR ها را دوربین های برجسته دانست. البته دوربین های بدون آینه محدودیت هایی دارند که گستره نوآوری آنها بسیار محدود است. به گزارش وب سایت TechCrunch ، در آینده بزرگترین پیشرفت دوربین ها مربوط به بخش نرم افزاری آنها می شود نه آنچه که فکر می کنیم، یعنی قسمت سخت افزاری. به کمک قابلیت های نوآورانه نرم افزاری دوربین همان تصویری را به ثبت می رساند که افراد به دنبال آن هستند و قصد دارند با دوربین در دست خود آن را به ثبت برسانند. دوربین های بدون آینه در تصویربرداری مدل های کارآمدتری نسبت به DSLR ها هستند. زیرا به کمک آنها می تواند به نتایج بهتری در تصویربرداری یا عکسبرداری دست یافت.

گذشته از آن باید به فوکوس هوشمند اتوماتیک بهبودیافته نیز پرداخت. حتی پیشتر شاهد ظاهر شدن فناوری های جالبی بودیم که توسط فوجی فیلم به کار گرفته شد و موجب ضبط یک شات پیش از کشیده شدن شاتر خواهد شد.

DSLR در این وضعیت باقی می مانند و باید منتظر مرحله بعدی بود

باتوجه به تکامل دوربین های فول فریم، آوردن تمامی ویژگی های دوربین بدون آینه به APS-C موجب ایجاد دوربین های شگفت انگیز خواهد شد. برای مثال تصور کنید، جانشین  EOS 7D Mark II کانن یک مدل بدون آینه توسعه یابد. دوربینی با شاتر ورزشی، فوکوس اتوماتیک باور نکردنی، تثبیت کننده داخلی بی نظیر ، ضبط ویدئوهای باکیفیت و در نتیجه مجموعه دیگری از ویژگی ها که موجب ایجاد دوربینی خارق العاده در بازار می شوند.

یکی از معایب بزرگ دوربین های DSLR کانن موفقیت در این بخش بوده که با عرضه انواع دوربین های و بدنه های گوناگون که هر یک ویژگی های منحصربفردی دارند، از تمایل مشتریان را نسبت به دوربین های بدون آینه کانن می کاهد. با کمک دوربین های DSLR افراد قادرند به طیف وسیعی از ویژگی های آسان در بحث جنبه فیزیکی مانند سنسورهای فوکوس خودکار و نرخ فریم قابل کنترل دست یابند. در دوربین های DSLR، سنسورهای فوکوس خودکار از سنسور اصلی جدا هستند و موجب جمع شدن اطلاعات از آینه ثانویه خواهند شد، بنابراین از چند راه دور زده تا به عملکرد نهایی دست یابند و در نهایت با سنسورهای فوکوس خودکار و دوربینی ارزان تر، مدل های مقرون به صرفه عرضه می شود.

مثال دیگری که باید زد، نرخ فریم توسط یک servo کوچک تنظیم می شود که آینه را در معرض سوژه موردنظر قرار می دهد و عملکرد موتور کند در نتیجه کاربری راحتی را به دنبال دارد. در مقابل دوربین های بدون آینه فوکوس خودکار کاملی دارند و از این تمامی بخش سنسورهای فوکوس خودکار کار نمی کنند و از این رو فرصت بسیاری برای اصلاح وجود دارد. همچنین دیگر خبری از آینه های بزرگ نیست و نرخ فریم بالاتر به سختی صورت نمی گیرد. همچنین باید بیان داشت که روکش های سنسور را باید برداشت و در نتیجه نرخ فریم به بیش از 30 فریم برثانیه هم خواهد رسید.

ظرفیت بالا کانن

برای کانن تغییر سرعت فریم اندازه سنسور و ویژگی های فوکوس خودکار از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا همگی این موارد در انتخاب افراد تاثیر بسزایی دارند. بدون اعمال انعطاف پذیری، چنین تغییراتی به سادگی صورت نمی گیرد و باید دقیق بررسی کرد که هر دوربین به چه تعداد مگاپیکسل جهت تصویربرداری باکیفیت نیاز دارد. اخیرا نیز EOS RP را ارائه داده که بینشی مشکل از نگاه برخی ها به چشم می آید.

در میان دوربین های فول فریم اقتصادی کانن، دوربین 6D Mark II از پردازشگر  DIGIC 8 بهره می برد که پیشتر در 5D Mark IV و همچنین در EOS R مشاهده کردیم. به نوعی اولین دوربین بدون آینه پرچمدار کانن نیز با همین پردازشگر همراه است. در نتیجه بعید به نظر می رسد چنین ترکیبی را در EOS RP یا EOS R مشاهده کنیم. بنابراین کانن باید با بررسی بیشتر روش های دیگری را جایگزین مدل‌های موجود نماید تا بتواند مانع از فروش دوربین های RP شود و هر بخشی از دوربین ها عملکرد خوبی را ارائه دهند.

برای مثال در دوربین RP کانن هنگام تصویربرداری با کیفیت 1080 پیکسلی 24fps می توان در حالت فیلمبرداری 4K به فریم 30fps و قابلیت فوکوس خودکار پیکسل دوگانه نیز دست یافت. در تئوری شما می توانید فریم ور  EOS RP را هک کنید و از دوربینی درست مشابه  EOS R با کمی مگاپیکسل بیشتر بهره ببرید. یکی از نکات جالب عمر باتری بسیار وحشتناک بوده و بدنه نیز در حالت فیلمبرداری 4K به فریم 30fps به شدت گرم می شود. این در حالی بوده که پیشنهادات سونی در بخش دوربین های فول فریم و APS-C بسیار وسوسه برانگیز است.

دوربین EOS RP یک مدل مناسب و ارزنده است اما با توجه به معایب ویدئویی مشکلاتی را به دنبال دارد. گذشته از آن فناوری به کار گرفته نیز عاملی در تعیین قیمت دوربین محسوب می شود. برخی از آنها به طور عمد توسط سازنده غیرفعال می شود تا کاهش قیمتی به وجود آید.

به طور کلی انتقال به دوربین بدون آینه اگرچه برخی مزایا را دارد اما برای تولیدکنندگان اساسا دشواری هایی را به وجود خواهد آورد. سونی عامل فشاری برای کانن و نیکون محسوب می شود که با محصولات برجسته خود آنها را به سمت تولید دوربین های APS-C سوق داده است.

مشکلات بزرگ دیگر: لنزها و پایه ها

یکی از مزایا اصلی محصولات سونی، نه تنها سرعت عملکرد بالا بوده، بلکه چابکی در کنار سایز مناسب سنسورها موجب شده تا کاربر بتواند تصویربرداری خوبی در کنار محصول شرکت ژاپنی داشته باشد. دو شرکت کانن و نیکون در بخش دوربین های بدون آینه برنامه های بزرگی در سر دارند که ممکن است در 10 سال آینده شرکت سونی را با محدودیتی رو به رو سازند. به صورتی که شاید نتوان سونی را بزرگترین تولیدکننده دوربین های بدون آینه به شمار آورد. بدون شک این رقبا تمام تلاش خود را خواهند کرد تا علاوه بر دوربین، لنزهای متنوعی تولید کنند.

تا آن زمان نیکون و کانن باید راهی برای تولید لنزهای متنوعی از جمله یک چهارم پیدا کنند زیرا در زمینه تولید دوربین های بدون آینه APS-C بایستی در تولید لنز مهارت داشت. برای مثال دوربین a6400 سونی را در نظر بگیرید. در ظاهر یک دوربین با لنز مانت، همراه با LCD، این در حالی است که اگر بخواهیم لنز مانت را با دوربین EOS R و نیکون  Z 6  یا Z 7 مقایسه کنیم جالب خواهد بود. بعید به نظر می رسد کانن یا نیکون بخواهند لنز  Z یا RF را به بدنه کوچکی و کامپکتی متصل کنند.

افرادی که باهوش هستند، بدون شک بینش بیشتری دارند و بهتر می توانند با اعداد کنار بیایند. از آنجایی که دوربین های رده پایه Rebels کانن با لنزهای مناسبی عرضه می شوند، اگر لنزهای ایده آلی در نظر گرفته شود بدون شک می تواند آینده این غول ژاپنی را به طور چشمگیری شکل دهد.

مدل M و مطمئن نیستید چه کاری باید کرد

این نکته حائز اهمیت است که محدوده تکه تکه مربوط به لنزهای  EF/EF-S/RF کانن نمی شود. محدوده های کوچک EOS M و لنزهای  EF-M l نیز شامل مسئله موردبحث می شوند. سنسور کراپ دوربین های بدون آینه کانن قبلا در مدل های EOS M50 وجود داشت. در این بین اگر شما به چرخش ماژول بپردازید، شما یک نسخه ضعیف از RP هم دارید.

سازگاری لنزها برای کانن اهمیت دارد. این امر به کاربر اجازه می دهد از شیشه  EF-S به شیشه EF ارتقا پیدا کند. همچنین جهت انتقال از دوربین APS-C به فول فریم نیز بسیار ساده است. با استفاده از محدوده لنزی EF-M ممکن است مسیر درستی نرفته باشید. آیا شما EF را به جای مدل M انتخاب می کنید؟ یا آنکه هر دو را ترکیب می کنید و یک مانت جدید با کمک آداپتور جهت مشاهده انعطاف پذیری هایی استفاده می کنید؟ آیا مشتریان در زمینه crossover به دنبال دوربین هستند یا می خواهند تولیدکنندگان خود را به مسیری پرخطر وارد کنند؟ کانن به طور کلی در هر زمینه مورد انتقاد است و برای پرسش های مورد اشاره پاسخ دقیقی وجود ندارد. بنابراین مشتریان باید آرامش خود را حفظ کنند.

آیا شواهدی برای دوربین های بدون آینه  APS-C وجود دارد؟

تاکنون یوتیوبرها شواهد مختلفی از حرکت بعدی نیکون و کانن آشکار کردند. ما مطمئن نیستیم برنامه دو شرکت مطرح تولیدکننده دوربین برای دوربین های بدون آینه APS-C چیست. آیا می توانند با تیم تحقیق و توسعه کوچک به یک دستاورد بزرگی دست یابند. انتظار داریم که برای حرکت آنها شگفت زده شویم. هر دو شرکت سابقه درخشانی در تولید دوربین دارند و تلاش می کنند دوربین هایی در خور توجه با لنزهایی مناسب توسعه دهند.

در طول دو الی سه سال گذشته اخبار مختلفی پیرامون دوربین های بدون آینه منتشر شد. تصور کنید که کانن و نیکون خبرهای بزرگی درباره دوربین DSLR خود دارند. باتوجه به اینکه  7D Mark III در اواخر سال جاری عرضه می شود، طرفداران چه تصوری روی محصولات آینده خواهند داشت. بسیاری از طرفداران کانن انتظار دارند، جانشین شایسته ای برای 7D معرفی شود، اخیرا نیز فوجی فیلم با دوربین X-T3 و X-T30 به جنگ تولیدکنندگان دوربین های بدون آینه رفت. سونی در بحث دوربین های بدون آینه که شامل فوکوس خودکار برجسته ای می شوند، محصولی چون a6400 دارد که با قیمت کمتر از 1000 دلار به فروش می رسد. باتوجه به فناوری های هوشمند 7D انتظارات برای محصولات آینده بالاست.

نقشه D

در میان نیکون و کانن، شرکت های دیگری هم هستند که در حال فاصله گرفتن از این نوع دوربین ها می باشند. یکی از آنها شرکت ژاپنی پاناسونیک است. با توجه به تئوری ها، دو شرکت کانن و نیکون ممکن است در آینده دوربین های  APS-C خود را با مدل های فول فریم ترکیب کنند. چنین عملی آثار قابل توجهی خواهد داشت زیرا سنسورهای کوچکتری به کار گرفته می شود و این در نوع خود یک گام مثبت است. با کوچک شدن سنسور، بدنه کاهش حجمی داشته و در نتیجه گرمای کمتری تولید می شود. فوجی فیلم حرکت هوشمندانه ای انجام داده و تمامی پوینت های خود را در یک سبد نگه می دارد. این یعنی به مدل های  APS-C بسنده کرده و توجهی به مدل های فول فریم ندارد. اما کانن در هر مرحله خطری آن را دنبال می کند و احتمالا یکی از مدل ها را انتخاب خواهد کرد.

نتیجه گیری

در این مقاله سعی کردیم تنها پیش بینی و گمانه زنی هایی نسبت به آینده محصولات دو شرکت کانن و نیکون داشته باشیم. بدون شک اتفاقاتی خارج از پیش بینی های ما صورت خواهد گرفت و به قطع یقین نباید انتظار داشت، هر آنچه که مطرح شد به وقوع بپیوندد. واقعیت این است که مدل های  EF-M بزودی منسوخ می شوند و شرکت ها باید به فکر جایگزین معقول مناسب باشند تا آینده موفقی را برای خود تضمین کنند. 

 اخبار مرتبط

گلکسی Fit-e پیش از عرضه در وبسایت آلبانی سامسونگ رویت شد

گلکسی فیت ای، جدیدترین دست بند هوشمند شرکت ساموسنگ می باشد که مدتی پیش در رویداد آنپکد معرفی شد. آخرین شنیده ها خبر از این می دادند که این شرکت کره ای در تاریخ 31 اردیبهشت، این محصول را روانه بازار خواهد کرد. اما تقریبا سه هفته زودتر از موعد، شعبه آلبانی این شرکت، گلکسی فیت ای را بر روی وب سایت خودش ...

10 اردیبهشت 1398  
معرفی   SSD AS340 Panther  اپیسر

حافظه‌های SSD برخلاف حافظه‌های HDD هیچ‌گونه قطعه‌ی مکانیکی نداشته و اطلاعات در تراشه‌ها ذخیره می‌شوند، این ویژگی همچنین SSDرا دربرابر شوک مقاوم می‌کند.

19 اسفند 1397  
دستگاه های خود را هوشمندانه شارژ کنید

استفاده مستمر از این دستگاه ها باعث پایان یافتن هر چه زود تر شارژ این دستگاه ها می شود در این بین شاید استفاده از شارژر همراه(شارژر های متکی به برق) باعث شود استفاده راحت از این دستگاه ها با تداخل همراه شود. برای حل این مشکل استفاده از پاوربانک ها یکی از بهترین راه حل ها به شمار می آید.

12 اسفند 1397  
طراحی Galaxy Sport سامسونگ این گونه است

شرکت سامسونگ در نظر دارد سال جاری نیز از نسل جدید ساعت هوشمند خود رونمایی کند. ساعتی که تفاوت بسیاری با سال های قبل داشته و یک مدل برجسته است.

16 بهمن 1397  
ساعت هوشمند جدید Galaxy Sport سامسونگ در راه است

سامسونگ را می توان یکی از برندهای مطرح صنعت فناوری دانست که تاکنون فعالیت های بزرگی در این عرصه داشته و محصولات دیجیتالی مختلفی را عرضه کرده است.

12 بهمن 1397  
نانو حافظه ای مشابه  microSDکوچک‌تر اما جادارتر!

به تازگی اولین بنچمارک این کارت انجام شده و طی آن یک کارت 128گیگابایتی حافظه نانو از لحاظ بازده عملکرد با کارت microSD مقایسه و ثابت شده که بازده کارکردی این دو با هم مشابه است ولی یکی از برجسته‌ترین ویژگی‌های حافظه نانو این است که 45درصد کوچک‌تر از کارت‌های microSD است و طوری طراحی شده تا مناسب شکاف ...

09 بهمن 1397  
آیا به سوی جهانی بدون اپلیکیشن در حرکتیم؟

این بدان معنی نیست که توسعه اپلیکیشن پیشرفت نمی‌کند. براساس اطلاعات مندرج در Statista، نرخ رشد برنامه‌های اندروید در ژوئن 2017 بیش از 1300 برنامه‌ی جدید در طول روز بود! بااین‌حال ComScore می‌گوید حذف (Uninstall) برنامه‌ها ‌نیز گسترش یافته است.

01 بهمن 1397  
WATCH GT  ساعتی با طعم ماشین‌ اسپورت

در حال حاضر ساعت‌های هوشمند نقش غیرقابل انکاری در زندگی روزمره ما دارند و تبدیل به یک همراه دایمی در کنار گوشی‌های هوشمند شدند.

18 دی 1397  
رونمایی اپیسر از هارد درایو جدید ضد ضربه  AC731 USB 3.1 Gen 1 با حفاظت سه گانه

هارد درایو ضد ضربه و با درجه نظامی AC731 USB 3.1 Gen 1 اپیسر با طراحی شیک و دستاورد جایزه برتری 2019 2019) Excellence Award ) از میان بیش از هزار محصول، در حال ورود به بازار جهانی است.

27 آذر 1397  
نظرات کاربران

    برای این مطلب نظری ثبت نشده، شما اولین نظر را ارسال نمایید.